23.08.2018
Jana Kodymová DiS.

Dnešní mládež je jiná, narodila se do svobody a nemá strach, říká bývalý Havlův poradce Jan Šolc

A právě mládež, tedy středoškolští studenti Matyáš Moc a Vojtěch Miler, zorganizovali středeční diskusi na náměstí u radnice. Vyprávění Jana Šolce, který 21. srpen prožil v Liberci na vlastní kůži, zaujalo desítky lidí. Někteří poslouchali, jiní se ptali a další se zapojili do debaty. Záštitu nad akcí převzal náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

 

Jan Šolc se narodil v roce 1938 v Praze. Po válce se společně s rodinou přestěhoval do Liberce, Tady žije dodnes. Byl učitelem, montérem, poslancem Federálního shromáždění, mluvčím Občanského fóra i šéfem odboru vnitřní politiky v Kanceláři prezidenta Václava Havla. Je signatářem Charty 77. Na podzim mu vyjde kniha pamětí, kterou nazval Žít v Liberci. Od roku 2011 je držitelem ocenění Osobnost Libereckého kraje. V září 2018 mu bude uděleno Čestné občanství města Liberce za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

Do událostí kolem okupace se Jan Šolc, který v té době už učil na základní škole a dálkově studoval, dostal až těsně před jednadvacátým srpnem. V den příjezdu okupačních vojsk zaklepali na jeho byt sousedé a brzy ráno ho probudili. „Liberec bylo první velké město, jímž okupační vojska projížděla. Bydleli jsme na jeho okraji a ten den nejezdily tramvaje, takže jsme šli pěšky do centra. Vojáci jeli od Frýdlantu a Rusové nevěděli, co mají dělat, protože jim sovětští politrukové celou dobu vštěpovali, že jedou zachraňovat socialismus, ale když sem pak přijeli, nikdo zachránit nepotřeboval. Lidi lezli na tanky a malovali na ně hákové kříže,“ vzpomíná Jan Šolc.

A jak vnímá dnešní dobu, dnešní náladu mezi lidmi? „Mám na lidi hrozný vztek, hlavně na dvě starší generace. Vadí mi, jak se bojí a jsou nejistí. A když se ptají, co mají dělat, tak já jim dám pár adres. Webové stránky, které mají číst a dívat se na ně, aby vnímali fakta a ne nějaké dezinformace. Já se chci ve svých osmdesáti letech věnovat hlavně mládeži. A když se mě ptají, jaká je, tak říkám, že jiná. Narodila se do svobody a už nemá strach. Má různé výkyvy, ale když se k ní mluví pravdivě, tak vám všechno řekne a naslouchá,“ hodnotí Jan Šolc.

Co na Janu Šolcovi dlouhodobě obdivuji, je jeho schopnost neposuzovat zásadní historické i aktuální události zjednodušeně a prvoplánově, jak je teď v éře společnosti sociálních sítí bohužel dost obvyklé. Nachází jednotlivé detaily, vnitřní smysl a cíl, které třeba politiky k jejich jednání vedou, umí reflektovat i etickou stránku věci. Takto ve středu mj. podal brilantní analýzu příčin současného chování prezidenta republiky. Ale musím zároveň vyzdvihnout, jak Janu Šolcovi svými znalostmi zdatně sekundovali i oba studenti – Vojta a Matyáš," říká náměstek Ivan Langr.


 

 

 

 

 

 

Nastavení cookies