10.03.2017
Jan Král

Bude z Liebiegova městečka památková zóna?

Návrh, jak ochránit historicky významné a památkově cenné takzvané Liebiegovo městečko a Domovinu v Liberci, předložila Pracovní skupina pro Regeneraci městské památkové zóny.

Chce tuto unikátní lokalit někdejšího zaměstnaneckého sídliště vyhlásit městskou památkovou zónou. V minulosti už taková snaha byla, ale nepodařilo se ji dotáhnout do konce.

„Liebigovo městečko je historický unikát, který si zaslouží větší ochranu. Součástí snahy o jeho záchranu by nemělo být ale jen vyhlášení městské památkové zóny, ale také nový dotační fond, který by podpořil jeho zachování v původním stylu. Některé opravy a rekonstrukce zde v posledních letech nebyly provedeny zrovna citlivě. Věřím, že tento návrh podpoří i většina zastupitelů,“ říká náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Současná městská památková zóna zahrnuje zejména oblast centra města a okolí Masarykovy ulice. Liebiegovo městečko by mělo tvořit další samostatnou vymezenou zónu, která by byla pod dohledem památkářů. Památkovou zónu vyhlašuje Ministerstvo kultury a jedná se o proces, který může trvat i několik let.

Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic.

Stále nedoceněné Liebiegovo městečko, postavené jako zázemí textilní továrny Johann Liebieg & Co., pozdější Textilany, představuje jeden z nejpozoruhodnějších a nejhodnotnějších souborů tohoto typu na našem území. „Tato zcela unikátní lokalita zahradního města patří bezesporu k tomu nejcennějšímu, co v Liberci máme. Jedná se spíše o nedopatření, že tato oblast už dávno není památkovou zónou,“ doplňuje Petr Freiwillig z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci.

Pracovní skupina navrhuje také zřídit nový městský dotační fond na opravy památek. Ten má pomoct nejen kulturním památkám a v budoucnu i Liebiegovu městečku, ale zejména objektům spadajícím do městské památkové zóny, které však kulturními památkami vyhlášeny nejsou. „V tom vidím ten největší přínos. Fond by mohl financovat rozdíl nákladnější opravy oproti běžné. Příkladem je použití požadovaných dřevěných oken místo plastových. Město by tím majitele objektů motivovalo,“ myslí si Jaroslav Badalec, vedoucí oddělení památkové péče libereckého magistrátu. Ve fondu by podle členů pracovní skupiny mělo být každoročně zhruba 3 - 5 milionů korun.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.