15.01.2016
Jan Král

Regionální Miss kompost 2015 už známe

V říjnu loňského roku vyzval Odbor ekologie a veřejného prostoru SML všechny obyvatele města Liberce, aby se zapojili do Libereckého regionálního kola celorepublikové soutěže Miss kompost. Dnes už známe výherkyni tohoto kola.

Soutěž byla zaměřena pro všechny, kteří mají na své zahrádce kompost, ke kterému se poutá nějaký příběh nebo zážitek a kompost je něčím zajímavý.

Soutěž Miss kompost 2015 se koná pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce. Regionální kolo bylo ukončeno 30. listopadu 2015.

Naší Miss kompost se stala Jana Karpíšková z Liberce. Do soutěže se přihlásila s kompostem, který založili v komunitní Zahradě Liberec, v centru města, v ulici Na Hradbách. „Když jsem se o soutěži dozvěděla, bez váhání jsem náš komunitní kompost přihlásila, protože v popularizaci kompostování vidím veliký smysl. Možnosti kompostování jsou pro obyvatele měst bohužel poměrně omezené a spoustu z nich ani nenapadne, že je to vůbec možné. Když se člověk rozhodne poctivě třídit odpad, zjistí, že většinu lze recyklovat a jen malá část zbyde pro spalovnu. Díky Zahradě máme možnost nejen pěstovat v centru města a pořádat společné akce, ale také smysluplně nakládat s rostlinným odpadem,“ popisuje Jana Karpíšková.

K prvnímu místu patří výhra v podobě zahradního nářadí. Krumpáč, motyky, hrábě, vidle, rýč a lopata, to je hlavní výhra a ta také náleží Janě Karpíškové. Ta se rozhodla věnovat ji právě do komunitní Zahrady: „všichni členové Zahrady se snaží různými způsoby podpořit její fungování, tudíž pro mne bylo samozřejmostí, že výhra připadne právě Zahradě. Získané nářadí se nám bude náramně hodit při brigádách, na které teď během zimy nabíráme síly“.

Nářadí z rukou náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolíny Hrbkové převzaly zakladatelky komunitní Zahrady Liberec, Lucie Hrušová a Petra Matyášová.

Vyhlášení vítězů 10. ročníku celorepublikové soutěže Miss kompost 2015 se bude konat v sobotu 30. ledna 2016 v rámci Benefičního festivalu kompostování a pěstování v Radlické ulici v Praze. Výherce národního kola obdrží zahradní techniku v hodnotě 100 000 Kč.

Text a foto: Jana Kodymová

 

 

 

 

Nastavení cookies