25.09.2015

Navyšování školních kapacit musí pokračovat, město má v plánu minimálně osm rekonstrukcí

Kapacita základních a mateřských škol, zřizovaných statutárním městem Liberec, byla jedním z hlavních témat druhé letošní veřejné debaty na téma školství, kterou v prostorách radnice uspořádal náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Z prognózy počtu školáků a předškoláků do roku 2019 například jasně vyplývá, že město dál musí navyšovat kapacity základních i mateřských škol. Meziročně narostla celková kapacita 23 městských základních škol o 547 míst. Kapacity se navyšovaly hned na 10 školách, přičemž na třech z nich (Švermova, Kaplického, náměstí Míru) došlo v této souvislosti k výraznějším stavebním úpravám. Už dnes je navíc jasné, že od 1. 9. 2016 dojde k navýšení kapacit na základních školách Dobiášova (60 míst), 5. května a náměstí Míru (po 30 místech). A podle náměstka Ivana Langra bude tento trend pokračovat i v následujících letech. „Dohání nás k tomu aktuální demografická situace. Jen prvních tříd jsme letos museli otevřít o pět více než loni. Z prognózy počtu dětí do roku 2019 navíc jasně vyplývá, že pokud bychom kapacity základních škol nadále nenavyšovali, brzy bychom nebyli schopni garantovat dětem umístění v jejich spádových školách a v roce 2019 už bychom s kapacitou základních škol byli v mínusu,“ informoval náměstek s tím, že letos se podařilo umístit do spádových škol všechny spádové děti.

Město by při dalším navyšování kapacit základních škol chtělo využít evropské dotace a další dotační fondy. „S podporou evropských fondů plánujeme v nadcházejících letech zrekonstruovat minimálně základní školy 5. května, Broumovská, Kaplického a náměstí Míru. Nejvyšší prioritu má ZŠ 5. května, která vyžaduje skutečně zásadní stavební úpravy,“ informoval Ivan Langr s upřesněním, že skrze evropské projekty není možné navyšovat kapacitu základních škol přímo. „Je ale možná podpora projektů odborných učeben či projektů sociální inkluze, díky kterým kýženého navýšení kapacit dosáhneme,“ konstatoval Ivan Langr.

Kapacity jsou podle něj potřeba navyšovat také v městských mateřinkách. Těch je celkem 31 a letos jsou stoprocentně naplněné. „U mateřských škol již má demografický vývoj do roku 2019 klesající tendenci, což by školkám mělo odlehčit, ale i tak je třeba jejich kapacitu dál navyšovat. I tady bychom chtěli využít evropských fondů, které u mateřských škol přímé navyšování kapacit podporují. V následujících letech chceme zrekonstruovat minimálně čtyři mateřské školy, a sice MŠ Na Pískovně, MŠ Ostašov, MŠ Broumovská a MŠ Nová Ruda. Zejména MŠ Na Pískovně už je skutečně na samé hranici užívání a rekonstrukci nezbytně potřebuje,“ informoval Ivan Langr. Zajímavostí je, že kromě 31 mateřinek zřizovaných městem se na území Liberce nachází dalších více než 20 zařízení dalších zřizovatelů, a pokud by se jejich kapacita sečetla, pak by vysoce převyšovala poptávku. Soukromá zařízení jsou ale samozřejmě pro rodiče nákladnější než školky zřizované městem.

Na budoucnost libereckých mateřinek bude mít zásadní vliv také novela školského zákona (561/2004 Sb.), která ve středu prošla vládou. Ta totiž kromě zavedení povinného posledního ročníku předškolního vzdělávání přinese také spádové obvody mateřských škol, tedy garanci, že každé dítě, bydlící v obvodu, najde místo v konkrétní školce. I tato novinka byla diskutovaným tématem veřejné debaty a podle Ivana Langra bude velkým problémem zejména pro síť předškolních zařízení, v níž převažují malé školky se dvěma či třemi třídami. Takových je v Liberci hned 16. „V takto postaveném systému je prakticky nemožné narýsovat optimální spádové obvody a řídit v nich povinnou školní docházku. Pravděpodobně nám nezbyde nic jiného, než síť výrazně upravit. Na to se ostatně připravujeme již od jara, odkdy kontinuálně sledujeme vývoj zákona, který nyní projednala vláda,“ naznačil Ivan Langr.

Text a foto: Jan Vrabec

 

 

Nastavení cookies