27.01.2017

Jen na nás je, jak bude vypadat naše budoucnost

Desítky lidí se sešly v pátek 27. ledna v libereckém Památníku obětem šoa, aby u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti uctily památku těch, kteří nepřežili hrůzy druhé světové války.

 

Vzpomínkovou akci připravilo jako každý rok statutární město Liberec spolu s Židovskou obcí Liberec. Pietní shromáždění zahájil projevem primátor Tibor Batthyány. Každý rok si na tomto místě připomínáme šest milionů židovských obětí holocaustu. Je to strašlivé číslo, ale důležité je, abychom ho jako číslo nebrali. Šest milionů lidí si totiž nikdo z nás představit neumí. Pod pojmem ´oběti holocaustu´ bychom si neměli připomínat anonymní skupinu, ale konkrétní lidi. Proto si nesmírně cením projektu Stolpersteine, který loni v srpnu realizovala Židovská obec Liberec ve spolupráci s městem a který našim občanům jmenovitě připomíná oběti holocaustu a jejich osudy,“ řekl na úvod pietního shromáždění primátor Tibor Batthyány.

Na oběti holocaustu zavzpomínali vedle vedení města také zástupci židovské obce, Libereckého kraje, armády, Policie ČR a dalších místních organizací, spolků a sdružení. Obětmi hrůzného holokaustu nebyli jen Židé. V koncentračních táborech byly během druhé světové války zavražděny také 2 miliony Romů. Na vzpomínkový akt přijal pozvání zástupce romské komunity Jan Cverčko.

V roce 1942 bylo mnoho cikánů uvězněno v pracovních lágrech. Z těchto lágrů putovali do Osvětimi, kde byli zplynováni. Z mnoha příběhů čerpáme informace k příběhu, který se odehrál 16. května 1944 v Osvětimi. Zde došlo ke vzpouře cikánských vězňů, oddálili si tak smrt o několik měsíců. Nevíme přesně, kolik cikánů zemřelo v lágrech. Hovořilo se totiž vždy o tom, že se mnozí z  vesnic účastnili partyzánského odboje, a pomáhali tak partyzánům. Veškeré informace o počtech jsou proto jen naším odhadem. Proto já i celá naše komunita cítíme povinnost předávat tyto odkazy obětí, jak romského, tak židovského holokaustu dalším generacím, aby se na to nezapomnělo a hlavně, aby se to nikdy neopakovalo,"  řekl Jan Cverčko.

Jako každý rok, tak i na pátečním pietním shromáždění, zazněla jména židovských obětí holocaustu. Jména lidí pocházejících z Liberce, jejichž příjmení začínala na písmeno T, předčítala Lea Květ z židovské obce.

V pátek 27. ledna uplynulo 72 let od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim (Auschwitz), který se stal symbolem hrůz holocaustu. Proto byl právě 27. leden vyhlášen za Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Jako významný den České republiky jej uznala česká vláda už v roce 2003. Valné shromáždění OSN vyhlásilo 27. leden jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu o dva roky později, v roce 2005.

Jsem moc rád, že je tu dnes s námi paní Marta Kottová, která ve svých 13 letech přežila hrůzy koncentračního tábora a dodnes o nich podává neocenitelná svědectví mladším generacím. Paní Kottová je nám všem příkladem, protože v sobě své zážitky nepotlačila, ale naopak se celý život snaží předávat je mladším generacím jako varovné memento,“ řekl primátor města Tibor Batthyány.

Tento památný den prožívají lidé po celém světě jako smutnou připomínku utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí a milionů dalších nevinných obětí během holocaustu za druhé světové války. Současně má sloužit jako varování před vším, co vede k nejstrašnějším zločinům člověka proti člověku.

Text: Jana Kodymová, foto: Jan Král

 

Nastavení cookies