28.11.2016

Gymnazisté z Cách a Liberce si prohlédli radnici

Pedagogy a studenty Gymnázia Aachen v německých Cáchách a libereckého Gymnázia F. X. Šaldy přijal v pondělí 28. listopadu v obřadní síni liberecké radnice náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

Němečtí studenti spolu s pedagogy přijeli do Liberce v rámci tradičního výměnného pobytu se studenty Gymnázia F. X. Šaldy. „Studenti obou gymnázií se vzájemně navštěvují již 19 let a pokaždé s jiným tématem. Tím letošním je Věda a technika v rámci Evropy a je mu podřízen celý program. Spolu s německými studenty a kolegy navštívíme mladoboleslavskou Škodovku, přijmou nás v Centru nových technologií a materiálů na Technické univerzitě a vypravíme se i do Prahy,“ informovala Hana Tůmová, pedagožka z Gymnázia F. X. Šaldy.

Podle náměstka primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivana Langra by Cáchy v Česku měl znát z dějepisu každý žák či student. „Každý český školák se učí o Karlu Velikém. Každý český školák se učí o korunovaci Karla IV. a Václava IV. Každý český školák se učí o Marii Terezii a o tom, jak musela po nástupu na rakouský trůn bojovat o tzv. rakouské dědictví. Informovanost české veřejnosti o vašem městě by tedy měla být poměrně velká a já jsem velmi rád, že vás mohu osobně přivítat v obřadní síni liberecké radnice,“ konstatoval Ivan Langr, který pak studentům připomněl projev Václava Havla, coby laureáta ceny Karla Velikého z roku 1991. Tato cena se uděluje právě v německých Cáchách.

„Václav Havel tehdy zmínil dvě důležité věci, a sice myšlenku evropské integrace a transatlantické spolupráce. Myslím si, že obě myšlenky jsou v posledních letech trochu upozaděné a chtěl bych věřit, že právě takovéto formy spolupráce, jako jsou výměnné pobyty studentů, mohou přispět k tomu, že těmto ideám dodáme ten správný obsah a že je budeme pěstovat pro budoucí spolupráci,“ řekl Ivan Langr.

Pedagog z Gymnázia Aachen Norbert Weitz poděkoval náměstku Ivanu Langrovi za přijetí na radnici a připomněl, že společná projektová práce je především řečí přátel. „Chápeme jako samozřejmost, že vzájemné vztahy se musí budovat od základů, tedy již od mladé generace. Těchto výměnných pobytů se účastnil také můj syn a i on si tu našel přátele, se kterými je stále v kontaktu. Když se obdobná setkávání stanou samozřejmostí, tak bude Evropa v budoucnu opravdu jednotná,“ komentoval Norbert Weitz s tím, že studenti z Gymnázia F. X. Šaldy pojedou v lednu na oplátku do Cách, kde je rovněž přijmou představitelé města.

Text a foto: Jan Vrabec

 

Nastavení cookies