19.10.2016
Jana Kodymová DiS.

Rada města schválila finanční příspěvky pro tři neziskové organizace

Radní odsouhlasili poskytnutí mimořádného finančního příspěvku z rozpočtu statutárního města Liberec. Sto tisíc obdrží nezisková organizace Člověk v tísni, o.p.s., na sociální službu nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.

 

Dotace pokryje provozní náklady klubu V kleci. Konkrétně půjdou peníze na elektrickou energii, vodné a stočné, vytápění a nájemné. Organizace nebyla podpořena z dotačního řízení pro poskytovatele sociálních služeb v roce 2016, neboť nepodala žádost.

Posláním klubu V kleci je pomocí metod sociální práce, vzdělávacích a volnočasových aktivit pozitivně ovlivňovat postoje, chování a jednání dětí a mládeže ve věku od 12 do 20 let. „Člověk v tísni plánoval pokrýt provozní náklady do konce roku z individuálního projektu, protože ale došlo ke zpoždění jeho vyhlášení, rozhodli jsme se vypomoci a peníze na provoz nízkoprahového zařízení uvolnit. Je to pro město velmi důležitá služba, protože zajišťuje u dětí a mládeže prevenci a řešení rizikových jevů v kombinaci se sociálně nevyhovujícím prostředím,“ popisuje Ivan Langr, náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu.

Služba je realizovaná na sídlišti v Rochlici a slouží převážně pro obyvatele tohoto sídliště. V roce 2015 organizace pořádala 394 aktivit a pracovala s 82 klienty. Předpokládané náklady pro rok 2016 jsou ve výši 1 087 690 Kč. Náklady na jednoho klienta za rok 2015 činily 15 307 Kč.

Dotaci ve výši 170 500 Kč schválila rada města na realizace projektu "Příběhy našich sousedů", spadajícího pod aktivity Paměti národa. Nezisková organizace POST BELLUM, o. p. s., o ni požádala na začátku října.

Projekt, který je zaměřen na žáky sedmých až devátých ročníků, nabízí alternativní způsob výuky moderních dějin a podporuje týmovou spolupráci. Archiv vzpomínek Paměť národa je jmenovitě doporučen MŠMT ČR k výuce dějin 20. století. „Na něj navazující projekt Příběhy našich sousedů je již zavedený a osvědčený program pro žáky 7. až 9. tříd základních škol, případně nižších ročníků škol středních, který propojuje mediální výchovu s výukou moderních dějin a občanským vzděláváním. Jeho cílem je prostřednictvím projektové výuky a za využití vzpomínek pamětníků reflektovat historii 20. století,“ vysvětluje náměstek Ivan Langr.

Žáci a studenti na základě osobního setkání zpracovávají osudy pamětníků důležitých událostí 20. století, kteří žijí v jejich sousedství. V rámci odborných audio a video workshopů pracují s novými technologiemi pro střih a sdílení. Projekt je zakončen slavnostní prezentací všech týmů před veřejností a odbornou porotou, na které žákovské týmy soutěží o nejlépe zpracovaný a představený příběh. Žákovská zpracování pamětnických příběhů jsou navíc prezentována na internetové stránce projektu. Výstupem celého projektů může být také panelová výstava, která představí pamětníky široké veřejnosti. Tyto výstupy přispívají k prezentaci města jako odpovědného vůči svým starším spoluobčanům.

V Liberci by se projekt zaměřil na 40. výročí Charty 77, když plánuje zmapovat individuální osudy vybraných signatářů, pocházejících z Liberce. Projekt POST BELLUM, o. p. s. by tak měl plynule navázat na již realizovanou pamětní desku Zastávka René Matouška,“ dodal Ivan Langr.

Nezisková organizace Centrum LIRA, z. ú., obdrží od města Liberec 500 000 Kč na sociální službu raná péče a sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra.

Organizace byla v roce 2016 podpořena z dotačního titulu pro poskytovatele sociálních služeb. Sociální služba raná péče byla podpořena z rozpočtu statutárního města ve výši 275 000 Kč a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi s PAS ve výši 149 400 Kč. 

Organizace se však od začátku roku 2016 potýká s vážnými finančními problémy. Omezení, ukončení nebo odmítnutí poskytování služby pro rodiny s dětmi s PAS by mělo významný dopad nejen pro rodinu, která o dítě pečuje a snaží se zvládnout problémy, ale převážně na samotné dítě. Děti potřebují v nejranějším věku nastavit a dodržovat dané programy či terapii, aby se zmírnily dopady závažné vývojové poruchy,“ vysvětluje důvod vyhovění žádosti o dotaci náměstek pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

Nezisková organizace Centrum LIRA, z. ú., je jedinečnou službou na území města Liberec pro cílovou skupinu rodin s dětmi s PAS. Jejím posláním je poskytování odborných služeb, podpory a pomoci rodinám, ve kterých vyrůstá dítě se zdravotním postižením od raného věku až po mladší školní věk (10 let). V současné době organizace poskytuje službu rané péče 41 rodinám s dítětem s PAS, z toho 29 rodinám z Liberce. Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi s PAS je poskytována 40 rodinám, z toho 31 rodinám z Liberce. Na přijetí do péče čeká celkem 14 rodin s dítětem s PAS a další rodiny se zdravotně postiženým dítětem. Základní činnost sociálních služeb je poskytována rodinám bezplatně.

Návrhy na udělení všech tří dotací budou předloženy ke schválení v zastupitelstvu města.

Nastavení cookies