05.09.2014

Nové Technické muzeum Liberec v areálu výstaviště LVT otevírá brány veřejnosti

Pozoruhodná historická vozidla a motocykly, expozice věnovaná výhradně anglickým automobilům, výstava o tramvajích, řada unikátních jízdních kol a modelů autíček, a v neposlední řadě historická rolba z roku 1971, která až do roku 1992 jezdila na Ještědu. To všechno a ještě mnoho dalších unikátů bude od soboty 6. září od 10 hodin přístupné široké veřejnosti v nově otevřeném Technickém muzeu Liberec v bývalém pavilonu G v areálu výstaviště LVT.

Výstavní prostory, kde budou od soboty k vidění zmiňované expozice, získalo Technické muzeum do pronájmu od statutárního města Liberec, a to po poměrně složité dohodě mezi městem a dosavadním nájemcem celého areálu bývalých LVT, za kterou jsou provozovatelé Technického muzea (stejnojmenná veřejně prospěšná společnost) velmi vděční. „Nutno říct, že město Liberec, konkrétně pak především náměstek primátorky pan Rutkovský, nám svou vstřícností k záměru Technického muzea pomohlo tento záměr uskutečnit,“ řekl předseda Technického muzea Liberec, v.p.s. Jiří Němeček.

Podle náměstka primátorky pro rozvoj a územní plánování Jiřího Rutkovského, který se v pátek 5. září zúčastnil oficiálního otevření muzea, bude tato stálá expozice pro město Liberec velkým přínosem, a to hned v několika ohledech. „Osobně vnímám Technické muzeum jako určitou náhradu za dříve zrušený projekt muzea tramvají, které mělo rovněž mou velkou podporu. Na tomto projektu oceňuji především koncept práce s dětmi a mládeží v klubech a kroužcích, spolupráci se školami a pak samozřejmě velký význam pro rozvoj turistického ruchu. Díky takto unikátnímu muzeu totiž na Liberec zaměří pozornost mnoho příznivců historické techniky, která zajímá stále více lidí. A ti se do města, kde funguje stálá expozice takového rozsahu, jistě rádi přijedou podívat,“ uvedl Jiří Rutkovský.

Muzeum bude v sobotu 6. září otevřeno veřejnosti po dvou měsících velmi intenzivních prací. Naše poděkování proto patří i dvěma desítkám dobrovolníků, kteří na muzeu odpracovali více než tisícovku brigádnických hodin. A i přesto, že ne všechno zatím vypadá tak, jak bychom si přáli, doufáme, že první návštěvníci naši snahu ocení,“ poznamenal Jiří Němeček s tím, že zajímavostí bude i možnost vidět auto v nálezovém stavu, pak jiné rozpracované a konečně jedno hotové.

Podle náměstka primátorky pro ekonomiku Jiřího Šolce, který se také osobně zúčastnil páteční akce, je vznik muzea pozitivní mj. i v tom, že jde o další krok, díky kterému se město Liberec navrací zpět ke svým průmyslovým kořenům. „Liberec na průmyslu vyrostl, je průmyslovým městem a věřím, že bude i v budoucnu. A právě projekty, jako je Technické muzeum, přivádějí k průmyslu mladou generaci, která toto kormidlo jednou převezme. V době, kdy již malé děti běžně využívají chytré mobilní telefony a tablety, jsou navíc důležité i mechanické dovednosti, které by muzeum v dětech mohlo probudit. U starších by pak zase mohlo vzbudit zájem o studium technických oborů,“ konstatoval v souvislosti se slavnostním otevřením Technického muzea náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Nové Technické muzeum se v sobotu 13. září připojí k oslavám Dnů evropského dědictví (EHD) slavnostní jízdou historických vozidel. Oslavu EHD připravuje statutární město Liberec, konkrétně odbor sportu a cestovního ruchu. Muzeum bude pro veřejnost otevřeno vždy od úterý do neděle v době od 10 do 17 hodin. Základní vstupné je 100 Kč, zvýhodněné 50 Kč. V brzké době se navíc objeví i nabídka pro školy spojená se vzdělávacími programy. Funkční už jsou i webové stránky muzea www.technickemuzeumliberec.cz.

Text a foto: Jan Vrabec

Nastavení cookies