19.02.2016
Jan Král

Liberečané přišli s nápady, jak zvelebit zanedbaný park U Jezu

Zvelebit zanedbaný pozemek mezi Domem kultury a budovou krajského úřadu a proměnit ho na park se společně rozhodly statutární město Liberec a Liberecký kraj.

Záměr představily na veřejném projednávání ve středu 17. února. Lidé tak měli možnost ovlivnit budoucí podobu nového parčíku.

Podnětů k tomu, jak by měla lokalita vypadat a k jakému účelu sloužit, se sešlo hned několik. Většina se shodla na tom, že park by měl být spíše klidovou zónou s podobou přírodního lesoparku. Chybět by neměly kvetoucí rostliny, louka a v ideálním případě by se mělo využít blízkosti řeky Nisy. Park má však potenciál i pro různé aktivity, místo by v něm tam mohlo mít malé dětské hřiště nebo dnes populární workoutovéhřiště.

První úpravy by měly začít už letos na jaře. Zatím se musí vyřešit vlastnictví pozemků. Část totiž vlastní město Liberec a další kus Liberecký kraj, který o odkoupení městských pozemků projevil zájem. Záměr prodeje musí ještě schválit městští zastupitelé.

První fází projektu bude kácení neperspektivních dřevin. Jde o dřeviny napadené houbovými patogeny, náletové, silně mechanicky poškozené a stromy s narušenou statickou bezpečností. Pokáceny budou do konce března, tedy v termínu mimo hnízdní období ptáků. Cílem zásahu je prosvětlení plochy, zlepšení bezpečnosti a následně úklid odpadků. V další fázi dojde k likvidaci betonových pozůstatků zařízení staveniště a bývalých staveb, případně jejich zakomponování do parkových úprav. V plánu je i úprava přilehlého parkoviště.

Po úpravě zanedbaného koutu volá delší dobu také občanské sdružení Lidi pro Liberec. Nový projekt na jejich záměr přímo naváže. „Už přes rok usilujeme o to, vybudovat na této zelené ploše nízkonákladovou metodou park, který by sloužil všem obyvatelům Liberce. Získali jsme k tomu již finanční dar od Teplárny Liberec a další podporu přislíbilo OC Forum,“ uvedla zakladatelka sdružení Lidi pro Liberec a městská zastupitelka Zuzana Tachovská.

Hlavním cílem je tak tento zelený ostrov v centru města zvelebit, ale zároveň i otevřít lidem k trávení volného času. Prostor doposud ani jako park nesloužil, lidé si mezi stromy jen zkracovali cestu a spíše poskytoval útočiště vandalům a bezdomovcům. „Faktem je, že místo bylo zdrojem negativních vlivů, přitom se jedná o významný veřejný prostor v centru města. Základní představy nové podoby parku už máme, mohlo by tady například vyrůst workoutové hřiště, které by přilákalo jinou skupinu lidí a prostor oživilo,“ řekla náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková.

Text a foto: Jan Král

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.