06.12.2012

Demonstrace proti rekonstrukci náměstí: Další manipulace Změny s veřejným míněním

Vyjádření vedení města k námitkám vůči rekonstrukci Soukenného náměstí i k demonstraci o síle asi deseti lidí, která probíhala během otevření opraveného náměstí.

Nevadí, že nemáme pravdu, hlavně když nám na špek skočí veřejnost. A když nasbíráme další body u voličů. Tak postupovali opoziční městští zastupitelé Zuzana Kocumová s Jaromírem Baxou, oba ze Změny pro Liberec, když opět překroutili fakta ohledně rekonstrukce Soukenného náměstí v Liberci a svolali při jeho otevření demonstraci. Při ní označili zakázku za zmanipulovanou a předraženou.

„Když Jan Korytář ještě jako primátor nepodepsal s vítěznou firmou smlouvu na rekonstrukci náměstí, znovu projekt posoudily komise kultury a komise pro životní prostředí. Většinou hlasů jejich členové potvrdili původní záměr, že Soukenné náměstí se promění v klidovou plochu, určenou k setkávání. Dohodli se, že spodní náměstí bude shromažďovacím místem, kde se budou konat i nejrůznější akce. Proto je zde vyšší podíl zeleně a 75 laviček,“ řekl náměstek primátorky pro rozvoj, dopravu a technickou infrastrukturu Lukáš Martin.

Ohradil se rovněž proti nařčení z předražení zakázky. Zdůraznil, že rozpočet stavby předem nikdo, ani opozice, nenapadl, a že nikdo nepředložil důkaz o tom, že by byl projekt v něčem předražený.

„Možná někomu přijde, že 75 laviček je hodně. My ale ze zkušeností s plochami na Benešově náměstí a u Plazy víme, že tam od jara do podzimu bývají lavičky plné. K tomu je na Soukenném náměstí větší tok lidí.,“ podotkl náměstek Lukáš Martin. „Na jaře chceme navíc na Soukenném náměstí zapojit Wi-Fi. Občané tu budou moci surfovat po internetu zdarma. Předpokládám, že tuto službu bude využívat hodně lidí, takže lavičky nezůstanou za příznivého počasí prázdné. Počítáme zde také se zvýšenou ostrahou městské policie. Pokud ale časem zjistíme, že lavičky nejsou úplně využité, můžeme je odmontovat a umístit na jiná místa Liberce, kde nyní chybí a kde by si je občané přáli,“ doplnil.

K vystoupení Zuzany Kocumové a Jaromíra Baxy, kteří ve středu 5. prosince narušovali slavnostní otevření rekonstruovaného náměstí, poznamenal, že oba zřejmě trpí ztrátou paměti. Kvůli tomu, že lídr Změny Jan Korytář odmítl jako primátor podepsat smlouvu s vítězem výběrového řízení, který se následně odvolal k ÚHOS, město muselo platit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 100 tisíc korun a dalších 30 tisíc korun za náklady správního řízení. Současně ÚHOS vydal příkaz, že Statutární město Liberec musí dokončit s vítězem výběrového řízení zakázku. Město tedy nemělo jinou možnost než projekt realizovat.

„Je mi moc líto, že někteří lidé z opozice se odmítají smířit s rekonstrukcí náměstí, a to i za cenu toho, že zapomínají na elementární slušnost, i na to, že svému městu, jemuž se ve slibu zastupitele zavázali prospívat, svými projevy naopak škodí,“ poznamenala k vystoupení opozičních zastupitelů na Soukenném náměstí primátorka města Martina Rosenbergová.

Výběrové řízení připravilo vedení města v minulém volebním období v roce 2010, vítěz vyšel z tohoto výběrového řízení ještě za vládnutí tehdejší koalice. Povolební primátor Jan Korytář nejprve uznal vítěznou firmu, vzápětí ale odmítl podepsat s ní smlouvu o realizaci díla, a chtěl zakázku zrušit. Poté se firma odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, a ten rozhodl v její prospěch.

 

Nastavení cookies