01.05.2014
Jan Vrabec

Čarodějnice si daly dostaveníčko také v domech s pečovatelskou službou

Slet čarodějnic neminul v poslední dubnový den ani všechny tři domy s pečovatelskou službou v Liberci. Zábavné odpoledne připravilo pro své klienty vedení Centra zdravotní a sociální péče společně se svým zřizovatelem, statutárním městem Liberec.... /FOTOGALERIE/

 

Loučení se zimou neminulo na Čarodějnice ani několik stovek klientů Centra zdravotní a sociální péče v Liberci. Každý ze tří domů s pečovatelskou službou (na ulicích Krejčího, Borový vrch a Burianova) pro ně připravil vlastní kulturní program. Například v atriu DPS Krejčího seniory pobavily svým hudebním a tanečním vystoupením také děti z MŠ Motýlek a MŠ Jeřmanická. Zábavné odpoledne s písničkami a rejem bezmála desítky čarodějnic, za něž se namaskovaly pečovatelky, se letos uskutečnil v domovech už druhým rokem.

„Vloni jsme připravili Čarodějnice poprvé. Klienti, a to i z odlehčovací služby, byli nadšení. Akci si chválili. Proto jsme ji udělali také tento rok. Chceme jim zpříjemnit jejich život, přinést jim nějaké zpestření,“ prozradila ředitelka Centra zdravotní a sociální péče Lenka Škodová. „Naši klienti navíc zažijí pečovatelky v jiném světle, a na akci se vyřádí i ony,“ doplnila.

Prožít se zdejšími klienty Čarodějnice přišla do DPS Krejčího za město Liberec, které akci podpořilo, primátorka Martina Rosenbergová a náměstek pro školství a kulturu Kamil Jan Svoboda. „Je to krásná akce. Vážíme si všeho, co dělá vedení našeho centra pro své klienty. Jsem ráda, že jsem mohla přijít a popovídat si s našimi seniory,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová.

Náměstek Kamil Jan Svoboda ocenil zejména vystoupení dětí z obou mateřských škol. „Líbí se mi, že zdejší Čarodějnice propojují nejstarší generaci s tou nejmladší. Senioři, kteří nemají vlastní vnoučata, se tak mohou potěšit s nejmenšími dětmi,“ poznamenal. Na Čarodějnice se do domova na ulici Krejčího přišel podívat také starosta jediného libereckého městského obvodu – Vratislavic nad Nisou, Aleš Preisler. „Máme tady umístěné také naše občany, a proto se i my za Vratislavice snažíme aktivity Centra zdravotní a sociální péče podporovat,“ uvedl starosta.

Pálení čarodějnic poslední dubnový den je velmi starý lidový zvyk, který má své kořeny hluboko ve starověku. Magická Filipojakubská či Valpuržina noc je symbolem loučení se zimou a vítání příchodu jara. Jeden z nejstarších pohanských svátků se zrodil z víry, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Proto se na ochranu před jejich čarami zapalovaly ohně a vyhazovala do vzduchu hořící smolná košťata. Svátek, chápaný jako oslava plodnosti, byl a dosud je doprovázený řadou dalších lidových zvyků, například také stavěním májky.

 

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Vrabec

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.