11.04.2013
Jan Král

Jaká je budoucnost českého školství? Ministerstvu napoví lidé v regionech

Pedagogové, zástupci samosprávy, ministerstva školství, neziskových organizací, ale i lidé momentálně bez práce se zapojili do společné debaty o budoucnosti vzdělávání.

Seminář s příznačným názvem Vize vzdělávání uspořádala v úterý 9. dubna v Centru vzdělanosti Libereckého kraje obecně prospěšná společnost EDUin. Za Statutární město Liberec se zúčastnil náměstek primátorky pro školství a kulturu Kamil Jan Svoboda.

Stejné semináře probíhají postupně ve všech krajích a jejich cílem je přispět ke změně přístupu ke vzdělávání v České republice na další desetiletí. „Diskuze mají otevřít cestu k progresi a ovlivnění státních institucí a politiků. Na konci může stát něco, co bude časem skutečně užitečné pro naše děti. Zahajujeme proces změn,“ řekla lektorka workshopu Mariana Krásnolipská ze společnosti Česká cesta. Posbírané vize vzdělávání se nakonec dostanou na ministerstvo školství, které se jimi bude zabývat.

Na libereckém semináři se sešli lidé z různých oblastí, což zaručilo pestrost názorů, postojů i nápadů. Podle náměstka Kamila Jana Svobody je podstatné, že se tito lidé sami rozhodli zapojit se ve svém volném čase do debaty a záleží jim na tom, jak bude vypadat vzdělávání budoucnosti. Účastníci se shodli například v tom, že je potřeba zajistit rovný přístup ke státem garantovanému vzdělání pro každého, podporovat tvořivost a podnikání a vychovávat děti a mládež ke slušnosti, angažovanosti a vzájemnému respektu. „Zabývali jsme se také otázkou psychotestů pro učitele nebo důležitostí vnitřní motivace ke vzdělávání,“ dodala Mariana Krásnolipská.

Zajímavá je vize vzniku jakési národní rady vzdělávání, která by stanovovala cíle vzdělávání a hlavně hlídala jejich dodržování. „To by například vyřešilo problém situací, kdy nastoupí nový ministr školství a začíná s úplně jinou koncepcí,“ vysvětlila Krásnolipská.

Text a foto: Jan Král

 

Nastavení cookies