10.11.2012

Rudy Linka: Přivést světové jazzmany do Liberce by přišlo na půl milionu

Do kroniky města přibyl podpis další světově proslulé osobnosti. Jazzový mág s českými kořeny Rudy Linka v pátek 9. listopadu navštívil před svým libereckým koncertem radnici a prozradil, kolik by stálo pořádání Bohemia Jazz Festu v Liberci.

 

Najděte sponzora, který by byl ochotný dát na přehlídku půl milionu korun, a Liberec se může stát devátým městem v České republice, které bude hostit Bohemia Jazz Fest. Tak zněla odpověď světové jazzové špičky českého původu Rudyho Linky náměstkům primátorky Jiřímu Šolcovi a Kamilu Janu Svobodovi. Náměstci pozvali kytaristu a prezidenta festivalu v pátek 9. listopadu na radnici. Mimo jiné je hlavně zajímalo, za jakých podmínek by bylo možné uspořádat přehlídku v Liberci.

„Jsem nadšený, že Rudy Linka už potřetí přijel zahrát do Liberce. Využili jsme toho a pozvali jej na radnici. Současně jsem se jej předem ptal, zda by se nemohl také v našem městě konat festival, který organizuje,“ vysvětlil Kamil Jan Svoboda.

Přehlídku Bohemia Jazz Fest s hvězdami světové jazzové scény pořádá Rudy Linka od roku 2006. Letos se uskutečnila v osmi městech republiky. Festival je specifický nejen tím, že každý rok nabízí fanouškům šňůru jazzových koncertů na náměstích, ale i tím, že diváci mají vstup zdarma. Navíc se koná v červenci, proto představuje velký magnet také pro turisty. Letos přehlídka přilákala bezmála 80 tisíc posluchačů.

„V New Yorku je normální, že třeba filharmonie zahraje v létě lidem v parku několikrát zadarmo. Chtěl jsem tady udělat něco podobného. Dnes, kdy máme za sebou sedmý ročník festivalu, mi připadá, že už nejde jenom o hudbu, že předáváme lidem něco víc,“ řekl Rudy Linka. „Nic přitom není zadarmo. Po divácích chci přece to nejcennější, co mají, a to je jejich čas. A platí to také opačně, i my dáváme vedle své energie lidem to nejdražší, náš čas,“ dodal.

Celkový rozpočet jeho festivalu je přitom velice skromný. Vloni činily náklady kolem 8,5 milionu korun, což je zlomek sumy, na kterou přijde například Pražské jaro (45 milionů). „Všechna města, kde se náš festival koná, si na něj shánějí sponzory. Nepřispívají na přehlídku ze svého rozpočtu,“ poznamenal jazzman. „Liberecké náměstí je sice trochu menší, ale určitě bychom se sem vešli. Rád bych zachoval ideu rozeznít v každém městě hudbou náměstí, určitě bychom kvůli prostoru přehlídku nepořádali v Liberci na jiném místě,“ upozornil.

Současně Rudy Linka ocenil české publikum. V New Yorku se každý den děje na poli kultury něco zajímavého. Diváci si tam podle něj pečlivě vybírají, na co půjdou. V tuzemsku jsou vděční za každého kvalitního umělce. „Publikum v Čechách je nejlepší na světě,“ zdůraznil kytarista.

Rudy Linka se narodil 29. května 1960 v Praze. Na konzervatoři vystudoval klasickou kytaru. V osmnácti letech emigroval do Švédska, a dodnes má švédské občanství. V roce 1985 se usadil ve Spojených státech amerických. Dnes žije střídavě v New Yorku, kde má na Manhattanu pronajatý malý byt, a v jihočeských Prachaticích. Tam si s manželkou koupili před devíti lety chalupu.

„Původně jsem předpokládal, že chalupu budeme mít na stáří, na dožití. Teď už si to ale nemyslím. V New Yorku jsou totiž nejlepší doktoři. Pokud člověk nežije ve městě, ve kterém se narodil, je New York tím nejlepším místem na světě. Město neuvěřitelně žije, má vnitřní elán, obrovskou energii,“ prozradil světový jazzmann. 

Mluvil také o rozdílech mezi Evropany a Američany třeba v chápání povinnosti něco státu dávat, když od něj za to požadují občané určité služby. Například v New Yorku se nikdo nediví astronomickým sumám za daň z nemovitosti. Což je mimo jiné i důvod toho, proč tam Rudy Linka raději platí drahý nájem, než aby si koupil vlastní byt.

„V Čechách a vůbec v Evropě převládá názor, že by se měl stát i města starat o občany zadarmo. Tady chce každý druhý stát nějak ošulit,“ poznamenal. Když se podepisoval do kroniky města Liberce, přimaloval ke svému podpisu obrázek kytary. 

Jazz si Rudy Linka zamiloval už jako teenager. Jeho album Czech It Out bylo v roce 1996 německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších nahrávek a v roce 1998 Linku čtenáři časopisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších kytaristů. Vystupoval mezi jinými s hudebníky, jako je George Mraz, Red Mitchell, Bob Mintzer, John Abercrombie a Gil Goldstein.

Festival Bohemia Jazz Fest se vedle Prahy konal tento rok také v Plzni, Domažlicích, Olomouci, Brně, Táboře, Českých Budějovicích a Prachaticích.

 

 

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

Nastavení cookies