21.05.2015

Město vnímá slévárnu FEREX jako významného zaměstnavatele a chce jí pomoci k záchraně

Liberecká slévárna FEREX – ŽSO spol. s.r.o., která je kvůli znečišťování životního prostředí terčem kritiky veřejnosti, plánuje obnovit zařízení pro zachycování a likvidaci odpadních produktů z výrobní linky a tím minimalizovat dopad na životní prostředí.

S ohledem na chystanou investici se ředitel fabriky Petr Kordík obrátil na město a inicioval schůzku s náměstkyní primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolínou Hrbkovou. Ta se spolu s technickým náměstkem Tomášem Kyselou podívala přímo do výrobních prostor a po exkurzi vyjádřila ochotu slévárně pomoci.

„Je evidentní, že současný stav ve výrobě je nevyhovující a má negativní dopad na životní prostředí ve městě, což ostatně konstatovala i Česká inspekce životního prostředí, která firmě udělila vysokou pokutu. Slévárnu FEREX ale vnímám jako významného regionálního zaměstnavatele a rozhodně není naším cílem ji zničit. Ze strany pana ředitele a celého vedení vnímám skutečnou snahu současný stav změnit, a proto jsem ochotná účastnit se dalších schůzek, případně i s Českou inspekcí životního prostředí, a podpořit slévárnu ve snaze plnění zákonných norem,“ konstatovala Karolína Hrbková s tím, že náprava je bezpodmínečně nutná a fabrika by bez ní reálně mohla dostat stopku.

Podle náměstka Tomáše Kysely je nyní důležité, aby vedení fabriky začalo jednat a stanovilo si přesný časový harmonogram, v němž by krok po kroku směřovalo ke kýžené obnově a čistšímu provozu. „Hraje se tady o hodně. Vždyť slévárna FEREX patří mezi konkurenčními společnostmi výrobní kvalitou na špici a kromě českého trhu a několika evropských zemí zásobuje svými výrobky i celou Skandinávii. Ve svém oboru je tedy prestižním podnikem, a pokud se jí podaří eliminovat negativní dopad na životní prostředí, může být v budoucnu ještě významnějším zaměstnavatelem,“ poznamenal Tomáš Kysela.

Ředitel FEREXu Petr Kordík totiž potvrdil, že špatný stav části výrobní linky má negativní vliv nejen na životní prostředí, ale i na samotnou výrobu. „Linka je opotřebená, tím pádem poruchová a celý výrobní proces je výrazně pomalejší, než by měl být. Paradoxem je, že odpadový materiál, který z linky uniká a víří v hale, nedělá dobře ani samotnému zařízení slévárny. Prachové částice jej dlouhodobě poškozují. Je to tedy problém hned na dvou frontách. Nejsme hrdí, že jsme pravděpodobně největším znečišťovatelem ve městě a samozřejmě chceme tento stav změnit,“ uvedl Petr Kordík.

To ale nebude úplně jednoduché. FEREX má sice připraveno technické řešení, jenže potřebuje pomoc s přípravou projektu. Samostatnou kapitolou pak bude vysoká investice. „Rádi bychom firmě FEREX pomohli ve vyhledání možných zdrojů financování. Kromě obnovení dřívější spolupráce slévárny s univerzitou se chystáme pro pomoc oslovit i CzechInvest nebo Agenturu pro regionální rozvoj. Společně chceme hledat řešení, které by eliminovalo negativní vliv na životní prostředí, zlepšilo pracovní podmínky zaměstnanců slévárny a ve výsledku i zvýšilo efektivitu výroby,“ uzavřela Karolína Hrbková.

Text a foto: Jan Vrabec

 

 

Nastavení cookies