10.01.2013
Pavel Chmelík

Občané rozhodli. Holubičku míru ze sedmdesátých let město opraví

Ještě letos nechá město zrekonstruovat neonovou holubičku i s nápisem Mír národům celého světa, která přes pětatřicet let tvoří součást fasády domu na Šaldově náměstí.

Pro zachování a obnovu reliéfu se vyslovila v anketě na webu města většina z hlasujících občanů.

Téměř 1580 lidí se vyjádřilo v anketě na internetových stránkách Statutárního města Liberce, jestli jsou pro odstranění neonové holubičky míru i s nápisem Mír národům celého světa z fasády domu na Šaldově náměstí, anebo zda by měla holubice na budově zůstat. Celkem 85% z hlasujících se vyslovilo pro její zachování a rekonstrukci, a to i přesto, že reliéf je jedním z pozůstatků bývalého režimu. Holubice míru zde byla instalována v dobách nejtužší normalizace, v polovině 70. let, nicméně žádné stopy tehdejší vládnoucí ideologie nápis s obrázkem v sobě nenese.

„Názor občanů je pro nás rozhodující. Lidé chtějí, aby holubička na domě zůstala. Proto ji město ještě tento rok nechá rekonstruovat,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová, která sama byla od počátku diskuse nad reliéfem pro jeho zachování a rekonstrukci. „Potěšilo mne, že se většina hlasujících přimluvila za to, aby holubice na domě zůstala. Ostatně právě pro to, aby lidé sami rozhodli, jsme anketu vyhlásili. V anketách budeme pokračovat i v budoucnu, měly by se vždy nějak týkat podoby města,“ dodala.

Primátorka svolala k diskusi nad holubicí míru ve středu 9. ledna schůzku s památkáři a autorem neónové ozdoby, výtvarníkem Karlem Janouškem. Společně i s náměstkem primátorky pro technickou infrastrukturu Lukášem Martinem hledali všichni cesty, jak zchátralé neónové ozdobě znovu vrátit život. 

Dům je ovšem v soukromých rukou a jeho majitelka chtěla při plánované obnově fasády holubici definitivně odstranit. Protože budova z první čtvrtiny 20. století leží v památkově zóně města, potřebovala k tomu souhlas radnice. Město však požádalo o názor pracovníky libereckého odborného pracoviště Národního památkového ústavu Praha. Památkáři doporučili nápis na domě nechat a opravit.

„Oprava, při které chceme použít nejmodernější technologie, přijde až na 100 tisíc korun. Ovšem k tomu, abychom se o nápis mohli začít starat, by bylo ideální, kdyby reliéf přešel do vlastnictví města. Teď hledáme možnosti, jak to udělat, a současně také další finanční zdroje, z nichž bychom rekonstrukci zaplatili,“ upozornil náměstek Lukáš Martin.

Holubice na Šaldově náměstí je podle památkáře z NPÚ Petra Freiwilliga jedinou památkou tohoto druhu ve městě Liberci. Proto se už dříve pracovníci NPÚ postavili proti odstranění reliéfu. „Budeme prosazovat, aby byl k rekonstrukci holubice přizvaný jako odborník její autor Karel Janoušek. V nápise Mír národům celého světa nevidíme žádnou stopu socialistické ideologie, a zřejmě právě kvůli tomu holubička přežila na domě až do dnešních dnů. Kdyby nápis obsahoval výzvu, ať žije KSČ, jistě by byl odstraněn hned po roce 1990,“ zdůraznil Petr Freiwillig. „Jsme rádi, že se s holubičkou bude něco dělat a že ji město zachrání. Chceme, aby po rekonstrukci také svítila,“ dodal.

Holubička vznikla na popud někdejšího libereckého národního výboru podle jejího autora Karla Janouška zhruba v polovině 70. let. Řadu let už nejenže ani nesvítí, ale navíc z nápisu upadlo několik písmen. Výtvarník Karel Janoušek, jemuž bude letos 80 roků, navrhl vedle neónového nápisu pro město ještě například pět fontán.

„Neónová holubice je tak trochu moje dítě. Příjemně mne překvapilo, že se lidé postavili proti jejímu odstranění. Nečekal jsem to. Je vidět, že v anketě převážil zdravý rozum. Těší mne, že se reliéf dočká záchrany, “ pochvaloval si výtvarník Karel Janoušek. Současně prozradil primátorce, že dosud maluje, ale zatím pro své geometrické abstrakce nenašel galerii, která by mu byla ochotna udělat výstavu.

 „Na konci října bude panu Janouškovi osmdesát. Rádi bychom mu jako dárek k narozeninám připravili v našem Radničním sklípku výstavu,“ slíbila primátorka.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

 

 

Nastavení cookies