22.01.2013
Jan Král

Primátorka: Liberecká nemocnice nesmí přijít o statut traumacentra

Vedení Statutárního města Liberec v čele s primátorkou Martinou Rosenbergovou bere jako prioritu zachování statutu traumacentra v Krajské nemocnici Liberec a.s., jejímž je město menšinovým vlastníkem.

Jednat o tom chce s vedením kraje, které slovy náměstkyně pro zdravotnictví Zuzany Kocumové v uplynulých dnech zpochybnilo stavbu heliportu. Právě jeho kolaudace nejpozději do konce roku 2013 je přitom podmínkou pro zachování traumacentra v Liberci.

Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví Zuzana Kocumová před několika dny prohlásila, že hodlá prověřit plánovanou výstavbu heliportu, případně navrhnout jiné řešení, než jaké nemocnice po posouzení šesti různých variant vybrala a nyní připravuje. Vybudování heliportu na takzvané trojnožce v areálu nemocnice přijde zhruba na 37 milionů korun s tím, že 30 milionů by krajské zdravotnické zařízení čerpalo jako dotaci z evropských fondů.

„Ze všech variant se jako nejvhodnější jeví varianta samostatné železné konstrukce nad parčíkem nedaleko pavilonu chirurgie, kde je i traumacentrum. Náměstkyně Zuzana Kocumová ale nyní tento projekt zpochybňuje a navrhuje zřídit přistávací plochu (nikoli heliport) na parkovišti před internou, což podle mého názoru není už kvůli bezpečnosti návštěvníků nemocnice možné, otázkou navíc je, zda takové provizorní řešení splňuje podmínky ministerské vyhlášky. Varianta heliportu na takzvané trojnožce, 20 metrů nad zemí, jež by byla spojena s pavilonem tunelem, byla dlouho připravována. Chápu, že nové vedení kraje chce tuto variantu prověřit. Doufám jen, že to nebude trvat příliš dlouho, že to neohrozí lhůtu pro stavbu heliportu,“ zdůraznila primátorka města Martina Rosenbergová. „V únoru mám schůzku s vedením nemocnice, a kvůli heliportu jsem již mluvila a jistě ještě budu jednat s hejtmanem Libereckého kraje. Chápu, že chce kraj šetřit. Pro pacienty je ale nejlepším řešením varianta heliportu na takzvané trojnožce,“ dodala primátorka.

Heliport měla nemocnice začít budovat už letos na jaře. Železná konstrukce, umístěná 20 metrů nad zemí, by umožňovala celodenní i celonoční provoz heliportu a nijak by nenarušovala chod krajského zdravotnického zařízení. Přistávací plochu pro vrtulníky nemocnice nutně potřebuje už mnoho let. Nyní probíhá transport pacientů tak, že vrtulník s nimi přiletí na liberecké letiště, kde zdravotníci pacienta přenesou i s přístroji do sanitky, a ta jej odveze přes celé město do nemocnice, což trvá i dvacet minut. Po vybudování heliportu by se cesta pacientů z vrtulníku na sál zkrátila jen na několik minut.

Rozhodnout se o osudu heliportu musí do konce února 2013. Pozdější termín by znamenal posunutí termínu kolaudace heliportu za hranici konce roku 2013. Přitom vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky jasně uvádí, že materiálně technickým předpokladem pro traumacentrum je „heliport zkolaudovaný pro noční příjem pacientů a další heliport záložní“. Liberecká nemocnice má dosud výjimku, která jí povinnost mít přímo v areálu heliport odsunula právě do konce roku 2013.

Traumacentrum přitom pro krajskou nemocnici znamená nejen provozování prestižního a špičkového oddělení, které se může pochlubit velmi dobrými výsledky v záchraně lidských životů, ale znamená také příjem pro nemocnici v řádu desítek milionů korun ročně. Pokud by traumacentrum v krajské nemocnici zaniklo, museli by se pacienti z nehod či s úrazy vozit až do Prahy.

Text: Zuzana Minstrová

Nastavení cookies