28.03.2013
Jan Král

Rada architektů se zabývala nápadem, jak oživit dolní centrum města

Možností zástavby dolního centra města v oblasti pod nádražím se zabývala na svém posledním jednání Rada architektů města Liberce.

Architektonickou vizi představila její autorka Helena Pasáčková, studentka fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Projekt zpracovala právě na podnět rady architektů a nakonec odevzdala jako diplomovou práci. Tu na univerzitě vedl jeden z členů rady architektů Ing. arch. Jiří Buček.

Projekt navrhuje využít rozvojového potenciálu oblasti naproti budově Krajského úřadu Libereckého kraje (od Montážních závodů po Babylon) a v blocích mezi ulicemi U Nisy, Tatranská a Mrštíkova vystavět obytný komplex s velkým veřejným prostorem a dostatkem zeleně. Dále blíže k Babylonu by mohly vyrůst takzvané stavby občanské vybavenosti (například koncertní síň, muzeum, výstavní prostory, apod.) nebo parkovací dům, který by nahradil parkoviště pro krajský úřad a výzkumný ústav.

Rada architektů se shoduje, že je potřeba přilákat do centra města více obyvatel. V pětipodlažních domech by podle studie vzniklo vedle komerčních prostor více než 13 tisíc metrů čtverečních pro bydlení. Právě příliv nových obyvatel by podle mladé architektky výrazně pozitivně ovlivnil celou oblast dolního centra a vytvořil impuls pro jeho další revitalizaci.

Architektka počítá ve své práci také se zásadní úpravou koryta řeky Nisy a jeho okolím. Projekt podporuje vznik zeleného pásu podél řeky, jímž povede cesta pro pěší a cyklisty. Z koryta by zmizelo parovodní potrubí a řeka by již neměla být bariérou. V modelu je proto navrženo více lávek a přístup přímo k řece.

Na toto území bylo v minulosti vypracováno už několik studií na zástavbu. Vloni například představili radě města svůj privátní projekt „Tři věže“ architekti z libereckého ateliéru Mjölk. Přišli s nápadem, postavit zde tři výškové budovy s byty. Nejvyšší z věží by měřila 69 metrů a dosahovala by tak téměř výšky přes řeku sousedního krajského úřadu.

Statutární město Liberec nyní hledá další partnery pro realizaci projektu a zajištění financování. Zatím spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci a Libereckým krajem. Iniciátorem a partnerem je privátní vlastník areálu Montážních závodů.

Pětičlenná Rada architektů města Liberce vznikla vloni v březnu. Slouží jako poradním orgán primátorky města a náměstků.

Text a foto: Jan Král

Nastavení cookies