05.12.2012
Jan Král

Revitalizaci Soukenného náměstí se podařilo dokončit s dvouměsíčním předstihem

O dva měsíce dříve než se předpokládalo, se podařilo Statutárnímu městu Liberec dokončit revitalizaci Soukenného náměstí. To získalo moderní podobu a významně oživilo dolní centrum města.

Náměstí je celkově přívětivější lidem, působí více jako park s uličkami; přibyly lavičky, záhony, odpadkové koše.

Celkové rozpočtové náklady akce činí 17 805 527,52 Kč vč. DPH. Tři miliony korun přidala městu na revitalizaci společnost OC Forum Liberec. Dodavatelem stavby byla společnost SYNER s.r.o., která zakázku vysoutěžila v roce 2010. Stavba byla realizována dle projektové dokumentace zpracované společností SIADESIGN.

Aby město příliš nezatížilo naráz svůj rozpočet, dohodlo se se společností SYNER na dodavatelském úvěru a rozdělilo platbu do dvou let. Letos tak SML zaplatí 7 milionů, zbytek uhradí v příštím roce. „Vzhledem k možnostem ročního rozpočtu města a celkové ceně stavebního díla je domluvený úvěr s čtyřprocentním úrokem velmi dobrý kompromis. Uzavření staveniště na jeden rok a dokončení stavby v roce následujícím by bylo dražší,“ vysvětlil náměstek primátorky pro rozvoj, dopravu a technickou infrastrukturu Lukáš Martin.

S revitalizací začalo město v květnu tohoto roku. Do konce července probíhala na náměstí vnější úprava stávajících veřejných toalet (včetně provedení hydroizolace), tak aby byly v budoucnu připravené k provozu. Dále došlo k odstranění květníků, přesadba zeleně, přeložky a přípojky sítí. V srpnu pak začala druhá etapa, během níž přišla na řadu hlavně rekonstrukce komunikací, vegetační úpravy a umístění mobiliáře.

Další podstatnou změnou v rámci revitalizace je uzavření Revoluční ulice pro průjezdní automobilovou dopravu a přeměna ulice na pěší zónu, která tak navázala na přilehlou Pražskou a Moskevskou ulici a samozřejmě a i na Soukenné náměstí. O tomto kroku rozhodlo již předminulé vedení města a letos v květnu ho posvětila Rada města na základě doporučení dopravní komise. Současné vedení se přiklonilo také k většinovému názoru občanů města, kteří se v anketě na webu města a ve Zpravodaji vyjádřili právě pro rozšíření pěší zóny.

V Revoluční ulici tedy začal platit podobný režim, jaký je již delší dobu zavedený v Pražské ulici. Částečnou průjezdnost v mimořádných případech (např. IZS) zajišťují hydraulické výsuvné sloupky, které jsou zabudované u vjezdu do Revoluční ulice.

Text a foto: Jan Král

Nastavení cookies