22.08.2012
Jan Král

Vladimír Remek: Až do osobních útoků poslanci v Bruselu nejdou

O svém vztahu k Liberci, ale také o tom, jak to chodí v Evropském parlamentu, si na liberecké radnici vyprávěl s náměstky primátorky první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Ačkoliv do města pod Ještědem jezdí poměrně často, historickou budovu magistrátu si ve středu 22. srpna prohlédl znovu po mnoha letech.

Jak nynější poslanec Evropského parlamentu přiznal, k Liberci jej váže blízký vztah. Na zdejší vysokou školu jezdíval už v 80. letech, neboť se zde učilo vojenské letectví. S technickou univerzitou spolupracuje ostatně dodnes, a to například při výzkumu nanovláken.

„Ještěd považuji za jedno z nejpozoruhodnějších děl české moderní architektury. Navíc - pokud zrovna nejsou na obloze mraky, je vidět z dopravních letadel. Když jsem v minulosti často létal z Prahy do Moskvy, uvědomil jsem si, jak důležitý orientační bod Ještěd představuje,“ zdůraznil Vladimír Remek.

Náměstek primátorky pro rozvoj, dopravu a technickou infrastrukturu Lukáš Martin se zajímal třeba o to, jaké to je letět vesmírem a co všechno je z kosmické lodi vidět. „Je to obrovský zážitek, přál bych jej každému. Tehdy, v roce 1978, jsem bral svůj start do vesmíru i jako reprezentaci naší země. Vždyť jsme byli po Sovětech a Američanech třetím státem na světě, který se tam dostal,“ řekl Remek.

Jiří Rutkovský, náměstek primátorky pro územní plánování, sport a cestovní ruch, se prvního československého kosmonauta ptal zejména na to, jestli se v Evropském parlamentu poslanci také tolik hádají jako v tuzemsku. Zajímal jej proces schvalování zákonů, a jestli při prosazování svých názorů zacházejí poslanci až do osobních útoků.

„Debata je vedena většinou korektně. Hlavní diskuse se vedou na výborech. V samotném parlamentu dostává každá politická skupina nějaký předem vymezený čas. Ten bývá krátký, třeba minutu nebo dvě, takže se řečník musí soustředit na podstatu věci. Kdyby chtěli mluvit všichni, seděli bychom nad jedním problémem třeba půl roku, a nic bychom neschválili. Poslanců je totiž asi 730,“ doplnil Vladimír Remek.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

Nastavení cookies