15.11.2012
Jan Král

Vyprázdní profesionální pěstouni v novém roce dětské domovy?

Na Nový rok začne platit čerstvě schválený zákon číslo 359 o sociálně právní ochraně dětí. Touto novelou nahrazují zákonodárci ústavní péči o opuštěné děti péčí pěstounskou. Některým dětským domovům tak může časem hrozit i propouštění.

Děti, o které se nemá kdo postarat, anebo které se ocitly v prostředí, jež ohrožuje jejich vývoj, dosud umísťovaly sociální pracovnice do kojeneckých ústavů a dětských domovů. Poté, co začne 1. ledna roku 2013 platit nový zákon o sociálně právní ochraně dětí, by je měly místo do ústavů dávat do přechodné pěstounské péče. Zde by měly děti žít do doby, než se pro ně najdou stálí pěstouni. Ti budou brát za svou péči plat.

Pokud se profesionálních pěstounů objeví hodně, ubyde dětí v ústavech. Hrozí ale současně, že mnoho lidí se stane pěstouny spíš kvůli penězům než proto, že by chtěli pomoci. Svou kapacitu budou zároveň muset zřejmě snižovat kojenecké ústavy a dětské domovy.

„V poslední době neustále slyšíme, že děti do ústavů nepatří. Samozřejmě, že by bylo ideální, kdyby všechny děti vyrůstaly v harmonické rodině. Realita je však poněkud jiná. V kojeneckých ústavech a dětských domovech často končí děti alkoholiček, narkomanek či prostitutek. Také jsou sem umisťovány děti s vážným zdravotním postižením. Je otázka, jestli se právě o ně dokážou profesionální pěstouni postarat lépe,“ podotkla primátorka města Martina Rosenbergová. „Vážím si všech pěstounů, kteří svůj život zasvětili pomoci dětem. Těm patří velký obdiv a poděkování. Na druhé straně se ale obávám, že se najdou lidé, kteří pojmou pěstounskou péči či pěstounkou přechodnou péči jako čistě výdělečnou činnost. Případy, kdy si pěstounské rodiny nabírají více dětí, aby braly příspěvky, nejsou bohužel ani dnes žádnou vzácností,“ doplnila.

Obavu, že by se z mnohých lidí mohli stát profesionální pěstouni jen kvůli penězům, sdílí také ředitelka Dětského centra Sluníčko Anna Vereščáková. V tomto kojeneckém ústavu a dětském domově, jehož zřizovatelem je Statutární město Liberec, žijí děti do tří let.

Podle ředitelky Sluníčka měl stát především vložit mnohem více důrazu do prevence. Měl už dávno posílit řady sociálních pracovníků, aby mohli důsledněji pracovat s problémovými rodinami a nemuselo docházet k odebrání dítěte.

„Institut pěstounské péče či pěstounské přechodné péče náš právní řád již zná. Přesto se pro mnoho dětí z našeho zařízení, které jsou právně volné, žádní pěstouni nenašli. V současné době u nás probíhá proces náhradní rodinné péče s dánskými žadateli, protože o malou slečnu nebyl zájem v našem kraji ani v celé republice. Jedná se o zdravou dívenku romského etnika. V loňském roce jsme do mezinárodní adopce umístili 5 romských dětí,“ řekla ředitelka Anna Vereščáková.

Jak připomněla ředitelka, ti lidé, kteří chtějí pomoci opuštěným dětem, to už dávno dělají. „Schválená novela zákona zprofesionalizovala pěstounskou péči. Je mým velkým přáním, aby se budoucí pěstouni skutečně chovali profesionálně a aby pro ně byl prioritou zájem dítěte, tak, jak je tomu v našem zařízení. Přesto neznám odpověď na otázku, kam se podějí všechny postižené, nemocné, romské, opuštěné či jinak znevýhodněné děti, o které nikdo nemá zájem?,“ podotkla Anna Vereščáková.

Dětské centrum Sluníčko má kapacitu 50 dětí. Nyní jich zde žije celkem 43. Domov se snaží vedle péče o děti nabízet i jiné služby, třeba poradenské. Do budoucna plánují zde mít 28 lůžek pro děti, vyžadující okamžitou pomoc. Tento typ lůžek dotuje stát. Měla by zůstat zachována i pro případ, že by se jednou z domova velká část dětí přesunula do rodin profesionálních pěstounů.

Kdo má zájem prohlédnout si prostředí Sluníčka a seznámit se s jeho chodem, má možnost navštívit jeho prostory 6. prosince 2012 od 9:30 do 17:00 hod, kdy zde proběhne Den otevřených dveří. Nechť veřejnost sama vyhodnotí, zda nová forma péče o děti, která je na bázi rodinných buněk, vytváří dětem příjemné prostředí.

Zuzana Minstrová

 

Nastavení cookies