06.02.2014
Jan Král

V kavárně Pošta se zastavil čas. Město Liberec i policie usilují o její otevření

Statutární město Liberec a Policie ČR (jako správce objektu) společně usilují o znovuotevření kavárny Pošta. /FOTOGALERIE/

Zlacené zdobení na stěnách i stropech stále odráží světlo z křišťálových lustrů a vídeňská atmosféra nepřestala působit. Jen hodiny v hlavním sále už několik let ukazují na půl sedmou. Je to jedna z mála vad na kráse kdysi legendární liberecké kavárny Pošta. O její znovuotevření teď usiluje Policie ČR, která má budovu ve své správě a využívá zdejší administrativní prostory.

O objekt bývalé kavárny se Krajské ředitelství policie Libereckého kraje pečlivě stará, vše je zachovalé, místnosti vytápěné. „Velmi mě překvapilo, v jak skvělém stavu je interiér kavárny pět let po jejím uzavření. Policii ČR patří poděkování za údržbu, jelikož to nebývá, bohužel, samozřejmostí u všech vlastníků historických objektů. Těší mne také, že nám umožnili prohlídku těchto nádherných prostor,“ řekla primátorka Martina Rosenbergová, která o osudu kavárny začala s policií jednat už vloni.

Jak dále primátorka uvedla, jednou z forem spolupráce statutárního města Liberec s policií je snaha o opětovné otevření kavárny veřejnosti. „Myšlenka na zprovoznění kavárny stále trvá. Budeme se snažit společně vymyslet, jak do kdysi oblíbené kavárny vrátit život,“ doplnila Martina Rosenbergová. Město proto připravilo na svých webových stránkách www.liberec.cz anketu, kde se občané mohou vyjádřit, zda by případné otevření přivítali.

Liberečany může také potěšit, že sály kavárny chce policie zpřístupnit široké veřejnosti v rámci Dnů evropského dědictví. Letošní ročník akce, při které si lidé mohou zdarma prohlédnout běžně nepřístupné památky, pořádá statutární město Liberec v sobotu 13. září 2014.

Kavárna Pošta je významnou historickou a kulturní památkou. Ojedinělý je především její zachovalý interiér, který je typickou ukázkou vídeňského stylu z přelomu století. O znovuoživení stojí i památkáři. Podle nich je cenný i exteriér domu. Společně s okolními stavbami tvoří kavárna celek domů tehdejšího velkoměstského stylu a zrcadlí se v ní ideál tehdejší doby. S kavárnou je úzce spjat první liberecký kavárník Theodor Cloin, který ji v roce 1892 otevřel.

Text a foto: Jan Král

 

Nastavení cookies