26.04.2016
Jana Kodymová

Celostátní kynologickou soutěž v Liberci vyhrála psovodka se psem Maxem

Klání, které pořádá městská policie s pavlovickým kynologickým klubem, Vazební věznicí Liberec a chotyňskými armádními kynology se konala v sobotu 23. dubna v kynologickém areálu v Pavlovicích.

 

Nad celostátním kláním převzal záštitu primátor statutárního města Liberec Tibor Batthyány. „Na to, že vůbec psa nemám, jsem chodím docela často. Nejsem tu jenom proto, že je město zřizovatelem městské policie, ale především proto, že tady mám řadu přátel a známých,“ komentoval v úvodním zahájení Tibor Batthyány.

Služební psi zápolili o Pohár Městské policie Liberec už po jedenácté. Z 27 přihlášených se zúčastnilo 23 účastníků se svými služebními psy z Čech a Moravy. Soutěž, ve které měřili své síly, se skládala ze dvou částí - z poslušnosti a obrany. V poslušnosti psi překonávali různé překážky a v druhé půli prováděli zadržení pachatele přes vodu, zadržení pachatele ujíždějícího na jízdním kole nebo odhalení pachatele skrývajícího se v autobuse a další.

Jsem hrdý na to, že tuto akci spolupořádá Městská policie Liberec a těší mě, že je zde tak široké spektrum soutěžících. Obranářská soutěž zvyšuje profesionalitu členů ozbrojených složek, a to je důležité nejenom pro ně samotné, ale především i pro bezpečí občanů měst a obcí,“ vyzdvihl výcvik bezpečnostních sborů i městských policií liberecký primátor Batthyány.

Diváci mohli sledovat výkony služebních psů z městských policií, Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, Policie ČR, ale i z civilních kynologických klubů. Absolutním vítězem se stal pes Max s psovodkou Petrou Adamcovou z SKS TART Zvoleněves. Na druhém místě se umístil pes Questor de Alphaville Bohemia s psovodem Tomášem Luxem z Celní správy ČR. Na třetím místě se umístil pes Beefeter Bob Štíhlouš s psovodem Janem Ságnerem z Městské policie Jaroměř. Cenu za nejlepší zadržení s protiútokem získal pes Adar z Granátové zahrady s psovodem Michalem Žákem z Věznice Stráž pod Ralskem. V soutěži družstev se na prvním místě umístili Max s psovodkou Petrou Adamcovou z SKS TART Zvoleněves a Argo s psovodem Radkem Urbanem z VV a ÚpVZD Brno.

Soutěž, tak jako v minulých ročnících, posuzovali rozhodčí nprap. Vítězslav Vlk a pprap. Petr Richter z Police ČR. V roli figurantů se představili Karel Vittiš z Kynologického klubu Liberec-Pavlovice, Filip Gavor z Městské policie Liberec, nrtm. Ondřej Novotníček z Centra vojenské kynologie AČR Chotyně a kpt. Bc. Milan Kozák z Policie ČR.