14.06.2013
Pavel Chmelík

K podání námitek a připomínek k územnímu plánu zbývá týden

Zhruba za rok bude mít Liberec nový platný územní plán. V té době by jej měli schválit městští zastupitelé. Nyní, v červnu 2013, se blíží ke konci jedna z důležitých etap vzniku tohoto zásadního rozvojové dokumentu, který by měl být v platnosti na dalších 20 let.

Ve čtvrtek 13. června v podvečer proběhlo v Domě kultury Liberec Veřejné projednání návrhu územního plánu podle Stavebního zákona. Toto veřejné projednání nařizuje zákon a předešlých 14 veřejných besed po jednotlivých oblastech Liberce bylo velkým nadstandardem, kterým vedení města spolu s úředníky z odboru hlavního architekta vyšlo vstříc občanům ve snaze maximálně detailně informovat o chystaných úpravách na území města.

Projektant územního plánu, architekt Jiří Plašil, seznámil veřejnost v domě kultury se všemi zásadními kroky, které byly učiněny  při tvorbě návrhu územního plánu a upozornil na rozdíly proti konceptu, který byl podrobně představován veřejnosti v roce 2011.

Opakovala se tak vysvětlení, která padla na předešlých debatách. Například o stavu rozvojových ploch pro bydlení, které na okrajích města ve velké řadě případů zamítly dotčené orgány (ochrana přírody a podobně), podobný průběh měly i návrhy na výrobní zóny, kterých se v Liberci již nedostává.

Architekt Plašil hovořil o tzv. brownfieldech, tedy starých továrnách v Liberci, které jsou určeny pro další rozvoj, na netradiční bydlení či pro umělecké ateliéry.  Stejně jako fabriky ze začátku minulého století čeká na svou příležitost letiště a plochy kolem něj.  V novém územním plánu nejenom, že se z letištěm počítá, ale dokument i předjímá jeho rozvoj. Sousední pozemky po armádě jsou zase vyčleněny pro použití nové krajské nemocnice.

Jedním z velkých libereckých témat jsou zahrádkářské kolonie, které byly na žádost majitelů většinou převedeny do rekreačních ploch a není na nich možné stavět domy s trvalým bydlením.  Hovořilo se například i o navrhovaném zvířecím hřbitově v Rudolfově. "Zde očekáváme další námitky, neboť místní obyvatelé nejsou zvířecímu hřbitovu nakloněni," podotkl architekt. Tím se dostal k hlavním smyslu letošních jarních debat, kde lidé měli možnost rozebrat zcela konkrétní pozemky a až do 20. června mají všichni možnost podat k návrhu územního plánu připomínku či námitku.

I při čtvrtečním zákonném projednání návrhu územního plánu byl prostor pro občany a jejich dotazy.  Lidé se ptali například na termín vyvlastnění. Podle architekta Jiřího Plašila se tento institut používá v případech veřejného zájmu, třeba při budování důležitých komunikací. Pro majitele pozemků, které město pro dopravní stavbu bude potřebovat to znamená, že takový pozemek vykoupí od majitele za odhadní, případně tržní hodnotu. "Jedná se o o případy typu oplocení části pozemku, konce konce komunikace v Dobrodružné ulici ve Vesci soukromým majitelem. Je zde plánována důležitá komunikace, tedy veřejně prospěšná stavba, a bude to jistě předmět vyvlastnění. Dobrodružná se stane hlavní obslužnou komunikací a souběžná ulice Vyhlídková zůstane v klidovém charakteru," uvedl příklad architekt Plašil

O velkém významu veřejných diskuzí se občané mohli přesvědčit u tématu rozšiřování tramvajových tratí. Jedna z nich je plánována do Pavlovic a Ruprechtic a její trasa byla v návrhu územního plánu vedena kolem Jedličkova ústavu Budovcovou ulicí. Místní obyvatelé i ředitel Jedličkova ústavu Vladimír Ptáček se vyjádřili ve smyslu zachování původně plánované trasy přes Krajinskou ulici, tak aby nerušila prostředí ústavu. Pracovníci odboru hlavního architekta slíbili, že se na základě zákonné námitky budou trasou ještě zabývat tak, aby bylo nalezeno optimální řešení.

Co bude následovat?

Po veřejném projednání bude opět následovat vyhodnocení nově uplatněných námitek a připomínek. Pořizovatel zpracuje návrh rozhodnutí o námitkách a návrh vyhodnocení připomínek uplatněných ke konceptu a k návrhu územního plánu. Zašle je dotčeným orgánům, aby k nim uplatnily svá stanoviska. Je pravděpodobné, že některé námitky a připomínky budou zapracovány do návrhu územního plánu, čímž dojde k jeho podstatné úpravě a bude muset být vypsáno opakované veřejné projednání, které se povede ve stejném režimu jako řádné veřejné projednání - tedy to, které se odehrálo ve čtvrtek 13. června.
Jakmile bude ukončena fáze veřejného projednání a bude předán „čistopis“ územního plánu, bude moci být projednán v zastupitelstvu města a následně vydán. Zastupitelé by se schválením územního plánu mohli zabývat v červnu 2014.

Námitky a připomínky k návrhu územního plánu mohou občané podávat až do 20. června 2013.
Další informace najdou zájemci na webu www.UzemniPlanLiberec.cz.

Text a foto Pavel Chmelík

 

Nastavení cookies