20.06.2013

Město pomohlo. Liberec má potravinovou banku

Sklad potravin, jimž se blíží datum spotřeby, ale bylo by škoda je vyhodit, se otevřel v Liberci. Potravinová banka bude sytit především chudé lidi.

 

Boj proti plýtvání s potravinami, a na druhé straně proti chudobě a hladu. To je hlavní cíl potravinové banky, která byla otevřena ve čtvrtek 20. června v bývalé poště na ulici Pionýrů na libereckém sídlišti Rochlice. Liberec se tak stal teprve čtvrtým místem v republice, kde bude potravinová banka shromažďovat zemědělské a potravinářské přebytky a neprodané potraviny od obchodních řetězců a dalších zdrojů. A posléze je zdarma posílat prostřednictvím neziskových organizací lidem, které trápí chudoba a hlad. Přispět mohou svými přebytky do Potravinové banky Liberec nejen firmy, ale i sami lidé. Potraviny ovšem nesmějí mít prošlou lhůtu trvanlivosti.

„Z cílů potravinové banky se mi nejvíc líbí ten, který mluví o obnově solidarity mezi lidmi. Tak nějak zapomínáme při budování naší demokracie, že v naší společnosti prostě nemají všichni rovné příležitosti a stejnou startovací čáru. A každého z nás může potkat situace, kdy se bez pomoci ostatních neobejde. Nesmíme přehlížet ty, kteří nás potřebují. Pomáhat jim by mělo být pro nás všechny samozřejmostí. Proto považuji činnost potravinové banky za velmi důležitou a město Liberec ji od počátku podporuje,“ zdůraznila primátorka Liberce Martina Rosenbergová. „Mrzí mne však, že má potravinová banka zatím malou propagaci. Hodně lidí o její existenci vůbec neví,“ doplnila.

Potravinová banka Liberec vznikla jako občanské sdružení v srpnu loňského roku. Za necelý rok se sdružení podařilo zajistit optimální prostory, a také sponzory, dodavatele potravin i jejich odběratele. Statutární město Liberec poskytlo sdružení bezplatně prostory. Pomohl i Liberecký kraj, který přispívá na provoz, dále Česká federace potravinových bank financemi do začátku a z firem například Termizo nebo Teplárna Liberec.

„Potravinová banka pomáhá udržovat sociální soudržnost. Věřím, že tento projekt přijde mnoha lidem vhod. Proto město se založením potravinové banky v Liberci pomohlo,“ poznamenal náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc. „Současně mne těší, že Liberec je prvním z menších statutárních měst, kde byla potravinová banka otevřena,“ dodal.
Dosud potravinové banky fungovaly v Praze, Ostravě a Ústeckém kraji. Nyní jejich seznam rozšířil také Liberec.

Text: Zuzana Minstrová, foto: KÚ LK

 

Nastavení cookies