25.11.2019
Jan Vrabec

Odrostlí Severáčci dostali od města medaile s motivem Jiřiny Uherkové

Na 'Koncertu pro Jiřinu' k výročí 30 let od úmrtí zakladatelky pěveckého sboru Severáček Jiřiny Uherkové v sobotu 23. listopadu v aule Technické univerzity v Liberci vystoupili děti Koncertního sboru Severáčku i zástupci všech generací bývalých členů sboru.

Koncert si nenechal ujít ani náměstek primátora Ivan Langr, který za město Liberec předal odrostlým Severáčkům pamětní medaile s motivem Jiřiny Uherkové. "Mám už delší dobu pocit, že zatímco pana Uherka město v minulosti zcela zaslouženě ocenilo medailí města i čestným občanstvím, na Jiřinu Uherkovou, bez níž by Severáčku v žádném případě nebylo, se tak trochu zapomnělo. Asi to bylo dáno tím, že Jiřina zemřela už na samém počátku sametové revoluce a její nesporné zásluhy za prvních 30 let existence sboru se do nového režimu ne úplně přenesly. Pamětní medaile s jejím portrétem by tak měla toto váhání alespoň trošku odčinit," komentoval náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Na medaili je vyobrazena fotografie Jiřiny Uherkové z maturitního tabla roku 1949. "Vybrali jsme ji s dcerou paní Uherkové Lenkou, protože na ní je její maminka opravdu nádherná a věčně mladá," poznamenal náměstek. Motiv písničky 'U Dunaja stála' na druhé straně mince zase odkazuje k panu Uherkovi, protože při této písničce se spolu pozdější manželé Uherkovi seznámili.

Na vzpomínkovém 'Koncertu pro Jiřinu' vystoupili samostatně děti Koncertního sboru Severáčku i zástupci všech generací bývalých členů sboru. Současní i odrostlí Severáčci se pak v závěru spojili ke společnému zpěvu. V rámci programu zazněly skladby i lidové písně, které měla zakladatelka, "máma" generací Severáčku Jiřina Uherkový nejraději.
 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.