22.06.2020

Zálivka stromů pomocí zavlažovacích vaků

Ačkoli to nyní nevypadá a dalo by se říci, že srážek je poslední dobou docela hodně, ještě duben byl velmi suchý a suché teplé počasí se může co nevidět vrátit. 

Z dlouhodobého hlediska je hladina podzemních vod stále nízko a to se negativně projevuje na dřevinách ve městě. Aby bylo lépe vidět, jak to se srážkami od dubna v Liberci vypadalo, vyžádali jsme si data z meteorologické stanice na libereckém letišti a zde je to evidentní. Zatímco v dubnu spadlo pouhých 2,3 mm, květen přinesl již 88,5 mm srážek.

Zvláště tam, kde jsou stromy obklopeny dlažbou či asfaltem, stromy mají malý kořenový prostor, který snadno vyschne tak tam se potýkáme s postupným odumíráním i velmi mladých a jinak vitálních jedinců. Již v loňském roce proto byly instalovány k jednotlivým převážně mladým stromům zavlažovací vaky, kterých město zakoupilo rovných 100 ks. Vaky se v loňských parných dnech velmi osvědčily, proto odbor ekologie a veřejného prostoru nakoupil letos dalších 200 ks vaků. Protože se vaky instalují ke každému stromku po dvou, můžeme v tomto roce zavlažovat po celé léto na 150 ks dřevin. Pokud jste se tak poslední dobou prošli centrem města, můžete tyto vaky potkat u stromů, které jsou vysazeny v zádlažbě a trpí suchem nejvíce.

Při tropických teplotách tak budou zalévány lípy v ul. Jánská, lípy a javory babyky na Soukenném náměstí, jeřáby v ul. 5. května před OC Plaza, duby v ul. Rumunská, lípy před kostelem Sv. Antonína na Sokolovském náměstí či v ul. Na Rybníčku, akáty na třídě Dr. M. Horákové a v neposlední řadě např. i višně křovité v ul. Felberova. Vaky jsou umístěny těsně u kmene, takže absolutně nepřekáží plynulému provozu na chodníku. V současné chvíli jsou pouze nainstalovány a vodou se neplní, ale až přijdou teplotně nadprůměrné dny, napustí se vaky vodou. Na rozdíl od jednorázové zálivky tyto vaky dodávají vodu ke dřevině plynule po kapkách několik hodin (cca 5-9 h) a minimalizují tak odtok vody po povrchu pryč, čímž se stává zálivka efektivnější a navíc se tím ušetří nemalé finanční prostředky. Mezi jeho další výhody patří opakované použití na různých místech či možnost přidání hnojiv. Systém se používá ve městech celého světa, ale již i u nás v ČR se tento systém zálivky pomalu rozšiřuje do mnoha měst. Na závěr poprosíme všechny občany, aby vaky neodnášeli, nepřemisťovali, nepoškozovali či do nich neházeli odpadky. Děkujeme. 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.