30.05.2013
Jan Král

Do účelových fondů půjde rozhodnutím zastupitelů téměř 7 milionů korun

I přes výrazný výpadek v příjmech rozpočtu a schválená razantní úsporná opatření rozdělí Statutární město Liberec v letošním roce mezi účelové fondy takřka 7 milionů korun.

Oddechnou si hlavně sportovci, kteří jsou vzhledem k loňské změně loterijního zákona letos mnohem více závislí na penězích z rozpočtu města. Nejvíce peněz z fondů půjde jako vždy právě na podporu sportu - více jak 4,7 milionu korun.

V loňském roce město vyčlenilo pro sportovce o 3 miliony korun více. Z důvodu neuskutečněného prodeje letiště a technických služeb, a ve snaze vyrovnat výpadek v příjmech města, musela radnice letos v březnu přistoupit k okamžitým úsporným opatřením. I proto došlo k pozastavení rozdělování peněz ze všech fondů. Nicméně vedení města a zastupitelstvo se přesto rozhodlo naplnit účelové fondy na 60 % částky schválené zastupitelstvem v lednu tohoto roku.

„Naší prioritou je v souvislosti s propadem příjmů především stabilizovat ekonomiku města. Jsem rád, že se v tak složité finanční situaci podařilo uhájit alespoň část peněz pro sport, který je zejména pro mládež významnou složkou preventivních opatření k předcházení sociálně patologických jevů,“ řekl náměstek primátorky pro územní plánování, sport a cestovní ruch Jiří Rutkovský.

S výjimkou loňského roku se částka vyčleněná letos pro sport nijak výrazně neliší od let minulých. Dokonce v roce 2011 přidělilo město do sportovního fondu méně peněz než letos, a sice rovných 4,5 milionu korun. V předešlých letech 2010, 2009, 2008 měli sportovci ročně vyčleněno kolem pěti milionů. Dá se tedy říci, že na úkor ostatních oblastí, jako jsou sociální služby, kultura, vzdělávání a partnerská spolupráce, dostanou letos sportovci od města zhruba stejně peněz jako v letech minulých. Je také nutno dodat, že v loňském roce narostl fond rozhodnutím zastupitelstva o půl milionu korun určených na podporu akcí v rámci přiděleného titulu Liberec - Evropské město sportu 2012.

Do současné finanční situace účelových fondů se negativně promítla také zcela nezbytná podpora města dvěma azylovým centrům, která se počátkem roku potýkala s vážným nedostatkem peněz, a hrozilo jejich uzavření. Příspěvky na provoz Občanskému sdružení Naděje ve výši 708 000 korun a obecně prospěšné společnosti Návrat ve výši 1 000 000 korun schválilo již v únoru zastupitelstvo města. Peníze putovaly právě z rezervy fondů. Původně byla obě centra financována z dotací z evropského sociálního fondu prostřednictvím projektu Libereckého kraje a také od ministerstva práce a sociálních věcí.

Text: Jan Král

Nastavení cookies