18.06.2013
Jan Král

Veřejná zeleň ve městě pod Ještědem

Definic veřejné zeleně lze nalézt poměrně hodně. Obecně je možné konstatovat, že veřejná zeleň je souhrn všech volně rostoucích a veřejně přístupných zelených ploch.

Už z této podstaty je zřejmé, že se jedná o důležitý architektonický a krajinný prvek s velmi významnými ekologickými funkcemi. Vedle zlepšování kvality ovzduší ve městě je funkcí veřejné zeleně také ochrana obyvatel před hlukem ale beze sporu je to také estetika, neboť veřejná zeleň je tím prvkem, který do uspěchaného města přináší přírodu. Péče o veřejnou zeleň je tak důležitou činností města a nejinak je tomu i v Liberci.

Kolik je veřejné zeleně v Liberci?

Statutární město Liberec vlastní necelých 245 hektarů zelených ploch, což je rozloha představující více než 300 fotbalových hřišť. Správcem veřejné zeleně ve městě je odbor správy veřejného majetku. Město pod Ještědem bylo dokonce jedním z prvních měst, které začaly pracovat s vlastním pasportem sídelní zeleně. V pasportu jsou zaneseny základní plochy a také jednotlivé prvky, se kterými se můžete v městské zeleni setkat (městský mobiliář, cesty, dřeviny). Další vrstvou pasportu je pravidelná údržba, kde mají správci ihned k dispozici plochy v pravidelné údržbě včetně zařazení do intenzitní třídy údržby. Plochy veřejné zeleně jsou v Liberci zařazeny do čtyř intenzitních tříd pravidelné údržby a na neudržované zbytkové plochy.

1. třída intenzity údržby

Parky, některá dětská hřiště a plochy v centru města. Pravidelná údržba probíhá v podobě pravidelných kontrol vždy jednou v týdnu. Opakování seče je sedmkrát až devětkrát za sezónu a pravidelné úklidy jednou až dvakrát týdně. Plochy zaujímají 14,6 ha.

2. třída intenzity údržby

Zde je zařazena všechna sídlištní zeleň. Správce plochy prochází pravidelně přibližně jednou měsíčně a úklidy jsou zde prováděny dle potřeby. Seč probíhá třikrát za sezónu. Na jaře a na podzim se trávníky vyhrabávají. Plochy zaujímají přibližně o 106,6 ha.

3. třída intenzity údržby

Plochy okrajových částí města a plochy s nižší intenzitou návštěvnosti. Seč je prováděna dvakrát v roce a probíhá zde sběr posekané travní hmoty. Rozloha těchto ploch je 14,1 ha.

4. třída intenzity údržby

Plochy okrajových částí města a plochy s nižší intenzitou návštěvnosti. Seč je prováděna dvakrát v roce a vzniklá travní hmota je ponechána na místě. Rozloha těchto ploch je 36 ha.

Neudržované zbytkové plochy

Malé pozemky rozptýlené na území města, které jsou z hlediska veřejné zeleně nevýznamné a veřejností nevyužívané. Nejsou zařazeny v pravidelné údržbě a jedná se cca o 73,5 ha


Co obnáší péče o veřejnou zeleň?

Každý dobrý hospodář o svůj majetek pečuje. Nejinak je tomu i v případě veřejné zeleně v Liberci. Aby veřejná zeleň plnila svou funkci, je třeba průběžně vykonávat nejrůznější činnosti. Vedle sečení a vyhrabávání travnatých ploch se pravidelně provádí také pletí a údržba květinových záhonů trvalek, růží, letniček, se kterými se v krajském městě můžete setkat na rozloze téměř 16 tisíc m2. Tvarovací řez je prováděn na 67 tisících m2 živých plotů. Údržba dřevin, jako jsou řezy keřů a stromů, umístění vazeb do korun stromů, kácení a výsadby nad rámec náhradních výsadeb a další činnosti je ročně prováděna v několika stovkách případů, většinou dle potřeby.

K veřejné zeleni se řadí také vodní toky, které v krajině tvoří neopakovatelnou atmosféru. Celkem městu patří 21 drobných vodních toků o celkové délce 20,8 km. Nejdelším tokem je Jizerský potok o délce 4,6 km. Ve správě je též jedno malé vodní dílo a tím je v roce 2012 nově zrekonstruovaná malá nádrž v ulici Údolní na stejnojmenném potoce. K vodním tokům jistě patří také vodní prvky. Na nich je pravidelně prováděna kontrola a údržba. Ve vlastnictví města je celkem pět fontán včetně jedné kašny a sedm pítek. Celoroční provoz je zachován pouze na Neptunově kašně na nám. Dr. E. Beneše, která se na náměstí vrátila po renovaci v roce 2010 po více než 85 letech.

Jednou z dalších činností, kterou správa veřejné zeleně v Liberci zajišťuje, je kontrola a údržba dětských hřišť. Celkem jde o 31 hřišť na území. Kontroly herních prvků včetně úklidů probíhají vždy jednou týdně.

Aby zeleň zelení byla...

Bohužel veřejná zeleň některým lidem slouží i jako odkladiště, a tak jednou z nejnákladnějších nepravidelných činností správců veřejné zeleně v Liberci jsou běžné úklidy komunálního odpadu. Nejčastěji se tento problém týká větších anonymnějších sídlišť. Probíhá ale také úklidu biodpadu a černých skládek. Z praxe je možné uvést, že černých skládek na pozemcích v majetku města ubývá. Naopak ale přibývá plošných úklidů, kdy je veřejná zeleň zaplavená odpady kolemjdoucích nebo nezodpovědných lidí.

Správci mají vytipovaných zhruba šestnáct míst černých skládek, které jsou pravidelně kontrolovány. Nejčastěji se v Liberci setkáte s černými skládkami na okrajích méně frekventovaných komunikací např. ulice Dětřichovská, Domky, Tolstého, dalšími místy jsou blízkosti seskupení garáží např. v ulici Mydlářská, Sportovní a Husitská, výjimkou ale bohužel nejsou ani porosty městských lesů jako například lesopark na Králově Háji a lesy ve Starém Harcově či Kateřinkách. Velkým problémem jsou odlehlá místa v blízkosti zahrad a zahrádkářských kolonií, kde za ploty výstavních zahrádek najdeme tuny bioodpadu a větví. Jde například o lesopark Fibichova, v ulici Krejčího a Domažlické. Černé skládky se nevyhnou ani centru města, kde se nejčastěji se tvoří v ulici Masarykova, Pastýřská, Rybářská či okolí Papírového náměstí.

Je tedy vidět, že veřejná zeleň potřebuje neustálou péči, a to nejen z hlediska jejího přirozeného životního cyklu, ale také díky nezodpovědným lidem, kteří si ji pletou s odkladištěm.

 

Ing. Monika Šilarová

vedoucí  oddělení  komunálních služeb, ekologie a veřejné zeleně
Statutární město Liberec

Nastavení cookies